راه اندازی سایت و فروشگاه اینترنتی

اینماد چیست؟ انواع اینماد؟ چرا برای فروشگاهمان اینماد بگیریم

اینماد چیست؟ انواع اینماد؟

اینماد یا نماد اعتماد الکترونیک یک سیستم اطمینان‌بخش است که به صورت آنلاین به افراد و سازمان‌ها اجازه می‌دهد هویت و اعتبار دیگران را تأیید کنند. این نمادها بر روی وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها قرار می‌گیرند و نشان‌دهنده‌ی اینکه یک سازمان یا فرد در فضای آنلاین هویت و اعتبار معتبری دارد.

در ایران، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به منظور اعتلال امور اقتصادی الکترونیکی نمادهای الکترونیکی را تأیید می‌کند. این نمادها ممکن است شامل اطلاعاتی در مورد هویت، صلاحیت، اعتبار، و حفاظت از اطلاعات شخصی باشند.

استفاده از نماد اعتماد الکترونیک به کاربران اطمینان می‌دهد که با یک سرویس یا فروشگاه آنلاین معتبر سروکار دارند و اطلاعات شخصی و مالی خود را با اعتماد در اختیار می‌گذارند.

هدف این نماد، ساماندهی و اعتبارسنجی کسب و کارهای مجاز در فضای مجازی، به ویژه کسب و کارهای اینترنتی و موبایل است. این نماد، بعد از ارزیابی و احراز هویت و صلاحیت مالکان (حقیقی یا حقوقی) سایت‌ها (وب‌سایت‌ها)، به مدت دو سال صادر می‌شود.

شما برای فعالیت در فضای اینترنت نیاز به دریافت هیچ نماد و مجوزی ندارید؛ اما اگر قصد جلب اعتماد مشتریانتان را داشته باشید، کم‌کم به دریافت مجوزهای کسب و کار اینترنتی نیاز پیدا می‌کنید. اینماد یک مجوز قانونی و معتبر برای فعالیت در فضای اینترنت است. اینماد (E-Namad) از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیک که یک مرکز دولتی است، به کسب و کارها (فقط فروشگاه‌های اینترنتی) داده می‌شود

چرا باید اینماد بگیریم؟

مهم‌ترین دلیلی ما را را راضی یا شاید مجبور می کند برای کسب و کار اینترنتی خود ، نماد اعتماد الکترونیک بگیریم اهمیت جلب و اعتماد سازی مشتریانمان می باشد چرا که در این فضای بی نهایت چرا مشتریان باید به فروشگاه ما اعتماد کنند، و یا این که چطور مطمئن باشند محصول سفارشی به دستشان می رسد، تمامی این چالش ها و چرا های ذهن مشتریان به ما ثابت می کند که ادامه حیات یک فروشگاه اینترنتی بدون اینماد امکان پذیر نیستبه علاوه برای اینکه بتوانم یک فروشگاه اینترنتی را به یک درگاه بانکی وصل کنیم، نیاز به داشتن اینماد داریم.

البته این نکته هم حائز اهمیت است که درگاه‌های پرداخت واسط مثل زرین پال بدون داشتن اینماد، قابلیت پرداخت بانکی را برای سایت شما فعال می‌کنند.

همچنین اگر قصد داشته داریم سیستم پرداخت درب منزل را هم برای مشتریانمان فراهم کنیم ، به گرفتن اینماد نیاز پیدا خواهید کرد؛ در غیر این صورت شرکت پست با شما همکاری نمی‌کند.

فواید نماد اعتماد الکترونیک

تأیید هویت: نماد اعتماد الکترونیک اطمینان از هویت مالک کسب و کارها را به کاربران می‌دهد.

تصدیق و صلاحیت سایت: حضور این نماد نشان از تایید و صلاحیت سایت یا اپلیکیشن مربوط به کسب و کار دارد.

تضمین امنیت: اینماد نشان از توجه به امنیت در فعالیت‌های آنلاین دارد و به کاربران اعتماد بیشتری در استفاده از خدمات فراهم می‌آورد.

پشتیبانی در فروش: حضور این نماد ممکن است به بهبود اعتماد مشتریان و افزایش فروش کمک کند

انواع اینماد

اینماد موقت

اینماد یک ستاره

اینماد دو ستاره تا پنج ستاره

ستاره‌های نماد اعتماد الکترونیک نمایانگر سطح اعتماد و کیفیت عملکرد وب‌سایت است. افزایش تعداد ستاره‌ها به معنای افزایش سطح اعتماد و بهبود کیفیت عملکرد وب‌سایت می‌باشد.

اینماد اعتماد بدون درگاه:
اگر سایت شما یک سایت فروشگاهی نیست ولی جلب اعتماد مشتریان برای شما حائز اهمیت است و می خواهید برای سایتتان نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کنید، می‌توانید از اینماد بدون درگاه استفاده کنید.

اینماد اعتماد بدون ستاره:
این نوع نماد، برای وب سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی با حداقل شرایط لازم صادر می‌شود. در اصل اینماد بدون ستاره یک راهکار موقت برای جلب اعتماد مشتری، تا زمان آماده‌شدن نمادهای اصلی سایت است.

اینماد یک ستاره: اولین سطح نماد اعتماد الکترونیک است که دارندگان وبسایت ها و  کسب و کارهای اینترنتی پس از ثبت درخواست در سایت اینماد(enamad.ir)، طی انجام فرایند های ثبت نام و  اعطا و احراز شرایط هویتی و مکانی، دریافت می‌کنند. پس از دریافت نماد الکترونیکی یک ستاره میتوان برای دریافت درگاه پرداخت بانکی و شروع فعالیت در فضای تجارت الکترونیکی اقدام کرد.

اینماد الکترونیکی ۲ تا ۵ ستاره: اعطای نماد ۲ تا ۵ ستاره بر اساس ورود کسب و کار به فرایند رتبه‌بندی و طی مراحل ارزیابی تخصصی بر مبنای شاخص‌های تعریف شده‌است. در حقیقت رتبه‌بندی کسب و کارهای اینترنتی با هدف ایجاد یک سیستم خود کنترل جهت بهبود مستمر عملکرد کسب‌وکارها و افزایش رضایتمندی مشتریان بر مبنای معیارهای شفاف و قابل سنجش در قالب اعطای ستاره‌های اینماد (از ۲ تا ۵ ستاره) طراحی و پیاده‌سازی شده‌است.

چالش دریافت نماد اعتماد الکترونیک در ایران

دریافت نماد اعتماد الکترونیک در ایران، همانند دیگر کشورها، ممکن است با چالش‌ها و مشکلاتی همراه باشد. برخی از چالش‌های مرتبط با دریافت نماد اعتماد الکترونیک در ایران عبارتند از:

1. پیچیدگی فرآیند: فرآیند دریافت نماد اعتماد الکترونیک ممکن است پیچیده و زمان‌بر باشد. این شامل تکمیل مدارک، پرداخت هزینه‌ها، و انجام مراحل مختلف برای احراز هویت و اعتبارسنجی است.

2. نیاز به مدارک دقیق: برای درخواست نماد اعتماد الکترونیک، شما ممکن است نیاز به ارائه مدارک دقیقی داشته باشید که برخی افراد ممکن است برای آن‌ها دسترسی دشواری داشته باشد.

3. هزینه‌ها: هزینه‌های مرتبط با دریافت نماد اعتماد الکترونیک نیز ممکن است برای برخی افراد یا کسب‌وکارها باشد و این می‌تواند یکی از چالش‌ها باشد.

4. تغییرات در قوانین: تغییرات در قوانین و مقررات مرتبط با نماد اعتماد الکترونیک می‌تواند چالش‌هایی ایجاد کند. برخی اوقات، تغییرات ناگهانی ممکن است نیاز به تطابق سریع داشته باشد.

5. فهم ناکافی: برخی از افراد و کسب‌وکارها ممکن است به دلیل فهم ناکافی در مورد نیازها و فرآیند دریافت نماد، با مشکلات مواجه شوند.

برای مواجهه با این چالش‌ها، توصیه می‌شود که افراد و کسب‌وکارها با دقت و اطلاعات کافی، مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیک را طی کرده و در صورت نیاز از منابع معتبر و مشاوره متخصصان استفاده کنند. همچنین، آشنایی با تغییرات قوانین و مقررات مرتبط با اعتماد الکترونیک نیز می‌تواند به اجتناب از مشکلات کمک کند

مدارک مورد نیاز برای اخذ اینماد (نماد اعتماد الکترونیک)

مدارک مورد نیاز برای دریافت اینماد متقاضیان حقیقی

تصویر مجوز فعالیت (در صورت دارا بودن)

تعهدنامه شخصیت حقیقی

عکس از مدارک هویتی

اجاره نامه یا سند ملک کسب و کار(یا منزل)

مدارک مورد نیاز برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک متقاضی حقوقی (تجاری/ غیرتجاری)

تصویر آگهی روزنامه رسمی

تصویر اصل اساسنامه

آگهی آخرین تغییرات آدرس (درصورت جابجایی)

آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت (درصورت وجود)

آگهی آخرین تغییرات اساسی اعضای هیئت مدیره ( درصورت وجود)

تعهد نامه شخصیت حقوقی

تصویر پروانه یا مجوز فعالیت

شرایط دریافت اینماد

فعالیت در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران

درج مشخصات تماس و قابل دسترسی برای کاربران

عرضه کالا یا خدمات در سایت

اعلام قیمت محصول یا خدمات

صاحب امتیاز دامنه بودن

حداقل سن ۱۸ سال

امکان عودت وجه پرداخت شده در حداقل ۷روز بدون قید و شرط

رسیدگی به شکایات انجام شده در سامانه سایت نماد الکترونیک

مراحل گرفتن نماد اعتماد الکترونیک

اطلاعات هویتی

اطلاعات کسب و کار

دسترسی فنی

قانونمندی کسب و کار

اطلاعات تماس

تعهد نامه

پرداخت تعرفه

دسترسی ها امکانات

هزینه گرفتن اینماد

بعد از انجام مراحل چک لیست که به صورت مرحله به مرحله برای شما فراهم شده است، نوبت به پرداخت هزینه می‌رسد. هزینه دریافت اینماد از چند سال پیش به مبلغ ۱۷۵,۰۰۰ تومان است. پس از انجام پرداخت، نماد اعتماد الکترونیکی صادر می‌شود و کد مربوط به آن به شما ارائه خواهد شد

آموزش تصویری دریافت اینماد (چطور برای سایتمان نماد اعتماد الکترونیک بگیریم؟)

شاید به نظرتون گرفتن اینماد خیلی سخت و زمان بر باشه ولی گرفتن اینماد خیلی ساده و دقیقا مثل سایر ثبت نام های اینترنتی هست. برای گرفتن اینماد نخست باید وارد سایت اینماد به آدرس enamad.ir بشوید:

1- در سایت بار سمت راست سایت، روی گزینه «ثبت نام و دریافت اینماد» کلیک کنید.

ثبت نام اینماد

2- در صفحه جدید روی گزینه «ورود از طریق پنجره واحد تجارت الکترونیکی» کلیک کنید.

پنل اینماد

3- در صفحه جدید در قسمت نوار بالای صفحه، روی گزینه «ورود» کلیک کنید.

ورود به پنل اینماد

4- یک صفحه جدید برای شما باز می شود به نام پنل کاربری امتا.

نکته: برای ورود و ثبت نام در اینماد حتما باید در سامانه امتا عضو شوید.

در این مرحله شما روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

پنل امتا - اینماد

5-در پنجره جدید کد ملی و شماره تلفن همراه خودتان را وارد کنید و سپس گزینه «مرحله بعد» را بزنید.

ax5

6- در این مرحله یک رمز عبور قوی برای اکانت خود انتخاب کنید. همچنین، کد احراز هویت ارسال شده برای تلفن همراه و تاریخ تولدتان را وارد کنید. در آخر گزینه ثبت نهایی را بزنید.

7-در این مرحله به صفحه ورود پنل کاربری امتا هدایت می‌شوید. شماره تلفن همراه و رمز ثابتی که انتخاب کرده بودید را وارد کرده و گزینه «ورود» را کلیک نمایید.

پنل امتا - اینماد

8- در این مرحله مجدد به صفحه پنجره واحد تجارت الکترونیکی وارد می شوید. حالا باید در قسمت نماد تجارت الکترونیکی روی گزینه «ورود» کلیک نمایید.

سایت اینماد

این نکته را در نظر داشته باشید که در زمان ثبت نام و دریافت اینماد باید سایت فروشگاهی خود را راه اندازی کرده باشید. زیرا در مراحل اولیه ثبت نام اینماد از شما نام دامنه و اطلاعات سایت را می‌خواهد.

اگر به دنبال یک سایت ساده و ارزان هستید پیشنهاد میکنم از فروشگاه ساز مارتینو استفاده کنید.

پس از کلیک روی گزینه ورود، به طور خودکار وارد داشبورد سایت اینماد می‌شوید.ادامه مراحل دریافت اینماد را باید از داشبورد سایت اینماد پیگیری کنید.

مراحل داشبورد سایت اینماد

1- از سایت بار سمت راست صفحه باز شده روی گزینه «عملیات پایه» کلیک کنید. 

2-سپس روی گزینه «مدیریت کسب و کار» کلیک کنید. 

3-سپس روی دکمه «کسب و کار جدید» کلیک کنید تا مراحل لازم برای دریافت اینماد را انجام دهید.

کسب و کار درخواست کننده اینماد

بعد از کلیک روی کسب و کار جدید مراحل ثبت درخواست اینماد برای شما شروع میشود که شامل 8 مرحله می باشد.

4- در مرحله اول اطلاعات هویتی شما از سامانه احراز مشتریان تجارت الکترونیکی (اِمتا) به صورت خودکار دریافت شده است. در صورتی که نیاز به تغییر یا به روزرسانی دارد از طریق لینکی که در پایین صفحه میباشد می توانید، در پنل کاربری سامانه اِمتا اقدام به تغییر اطلاعات نمایید و مجدد وارد سامانه اینماد شوید. در صورت صحت اطلاعات روی گزینه «مرحله بعد» کلیک نمایید.

اطلاعات هویتی در خواست کننده اینماد

5- در این مرحله جدید باید اطلاعات مربوط به کسب و کار خودتان را وارد کنید.

مدل های کسب و کار شما در سه گروه بدون فرایند فروش اینترنتی(اینماد بدون درگاه پرداخت)، کسب و کار خرد (اینماد بدون ستاره) و اینماد معمولی قرار می‌گیرد. یکی گزینه را با توجه به مدل کسب و کارتان انتخاب و روی گزینه ثبت کلیک نمایید.

سپس آدرس دامنه سایت خودتان را وارد کنید و روی گزینه ثبت کلیک نمایید. نام فارسی و لاتین کسب و کار خودتان را بنویسید و روی گزینه ثبت کلیک نمایید. در آخر روی گزینه «مرحله بعد» کلیک نمایید.

اینماد

6- در این مرحله باید برای تأییدیه دسترسی فنی به دامنه یکی از این چهار گزینه زیر را انتخاب کنید.

– ارسال کد به ایمیل دامنه و تأیید کد

– بارگذاری فایل در سرور

– افزودن متاتگ در صفحه اصلی وب سایت

– تغییر عنوان صفحه سایت به صورت موقت

ما در این مرحله گزینه افزودن متاتگ در صفحه اصلی را انتخاب کردیم و به پشتیبانی پرتال اینماد یک تیکت با عنوان «افزودن متاتگ در صفحه اصلی وب سایت» ارسال می‌کنیم.

درخواست اینماد

پس از انجام تأیید احراز دسترسی فنی سایت، با کلیک روی گزینه «مرحله بعد» به مرحله بعد بروید.

اینماد

7- در مرحله قانونمدی کسب و کار باید عنوان رشته و حوزه فعالیت مرتبط با کسب و کارخودتان را پیدا و انتخاب کنید و گزینه ثبت را بزنید. سپس در پایین همین صفحه نحوه فروش کسب و کارتان را از بین سه گزینه مشخص شده انتخاب کنید.سپس ثبت کنید و روی گزینه «مرحله بعد» کلیک کنید.

اینماد

8- در این مرحله باید اطلاعات تماس و آدرس ایمیل را احراز کنید همچنین در این مرحله باید ساعات پاسخگویی نلفنی کسب و کارتان مشخص نماییدو سپس گزینه را ثبت می کنید و روی گزینه «مرحله بعد» کلیک کنید.

اینماد

جهت دریافت مشاوره و یا خدمات در حوزه “راه اندازی سایت و فروشگاه اینترنتی” می توانید یکی از راه های زیر را انتخاب کنید.

1- تماس با شماره 09203620072

2- ارسال جزئیات درخواست و کار به ایمیل info@arnikaware.ir

3- تکمیل فرم مشاوره رایگان برآورد هزینه خدمات وب سایت

4-مراجعه حضوری به یکی از شعب آرنیکا

9- در این مرحله باید توافقنامه اینماد را مطالعه کرده و تیک موافقت تعهدنامه را کلیک کنید و روی گزینه «مرحله بعد» کلیک کنید.

اینماد

10- در بخش باید مبلغ 175 هزار تومان را برای دریافت اینماد به مدت 2 سال پرداخت کنید. سپس روی گزینه «مرحله بعد» کلیک کنید.

اینماد

11- در مرحله پایانی توضیحات مربوط به نوع اینمادی که شما درخواست داه بودیدو همچنین لینک اینماد و کد رهگیری مالیاتی برای شما نمایش داده می‌شود. کد اینماد را باید در وب سایت قرار دهید تا لوگو اینماد برایتان نمایش داده شود.

اینماد

کلام آخر
همان‌طور که مشاهده فرمودید مراحل گرفتن اینماد طولانی و شاید کمی حوصله سربر باشد. ولی کار چندان سختی نیست و برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی و کسب اعتماد مشتریان الزامی می باشد و با داشتن اینماد شما امین تر و قابل اعتماد تر خواهید بود.

در این مقاله، سعی کردیم آموزش کامل و جامعی برای دریافت اینماد را در اختیار شما قرار دهیم.

اگر از مشتریان مجموعه آرنیکا هستید همکاران ما می توانند شما را در گرفتن و انجام مراحل دریافت اینماد یاری کنند. و اگر هم وقت و حوصله گذران این مراحل را ندارید با ارسال درخواست در صفحه خدمات طراحی سایت میتوانید درخواست خود را مبنی بر دریافت اینماد برای تیم ما ارسال کنید تا همکاران ما با شما برای ارسال مدارک تماس بگیرند.

در پایان اگر سؤال یا نظری دارید، مایه مباهات ماست که آن را در بخش دیدگاه ها برای ما ارسال کنید.

جهت دریافت مشاوره و یا خدمات در حوزه “راه اندازی سایت و فروشگاه اینترنتی” می توانید یکی از راه های زیر را انتخاب کنید.

1- تماس با شماره 09203620072

2- ارسال جزئیات درخواست و کار به ایمیل info@arnikaware.ir

3- تکمیل فرم مشاوره رایگان برآورد هزینه خدمات وب سایت

4-مراجعه حضوری به یکی از شعب آرنیکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *